Касови апарати и фискални системи
Какво трябва да се знае за фискалните апарати?
Програмата осъществява директна свързаност с фискалните апарати и всички продажби и отчете се изпращат автоматично към тях. Има особена специфика при програмирането на дата и час във фискалните апарати и тя произтича от това, че според наредбата за касовите апарати, датата и часа не могат да се върнат на по-ранна дата от последния фискален запис. От тук произтичат и проблемите с апаратите, защото когато трябва да се върне часа с 1 час назад, което се прави всяка година по един път, то трябва да се изчака да мине този 1 час, като през това време не се изпраща нищо към апарата и тогава да се свери.
Въпрос: Как да сверя дата и час на касов апарат или фискален принтер Тремол?
Отговор: Дата и час може да се променят само в следните условия:
1. Ако часа трябва да се върне назад това може да стане, един час след пускане на последната бележка или преди пускане на първа бележка за деня.
Важно! Ако сверите грешно дата, която е във бъдещето и например е няколко месеца напред във времето, то тя не може да бъде върната назад! За да се оправи датата, трябва да се смени Фискална памет на апарата!
2. Когато датата и часа трябва да се преместят напред, това може да се направи по всяко време.
3. Сверяването на дата и час може да се направи ръчно през касовия апарат, чрез клавишна комбинация или през Софтуерна програма.
(А) – Ръчно сверяване чрез клавишна комбинация през касовия апарат става по следният начин:
Ако искате да сверите дата и час ръчно : С няколкократно натискане на бутон “MODE” отивате до Режим Програмиране. След което въвеждате парола: 33333. След това при касови апарати модел: М20, М23, А19+, S25, S21 натискате бутон VD ( при по старите модели: ZM, ZS, натискате бутона %- ). След което въвеждате желаната дата и потвърждавате с бутона “TOTAL”. След това въвеждате желания час и потвърждавате пак с бутон “TOTAL”. В този момент трябва да Ви излезе бележка от касовия апарат, на която да пише сверена дата и час. Накрая посредством бутона “MODE” и отново неколкократното му натискане се връщате в начално менюто на апарата.
(B) – Сверяване на дата и час през Потребителски софтуер на Тремол – “FpUser“, програма разработена специално за управлението на фискални устройства от марката Тремол. Касовият апарат трябва да бъде свързан посредством интерфейсен кабел за връзка с компютър. Апаратът трябва да бъде в работен режим “Продажби”. Стартира се програма “FpUser” и се задава Порт: COM номер и Скорост или се натиска лупичката за да се открие автоматично устройството от програмата. Когато се установи връзка между фискалното устройство и програмата “FpUser”, в долния края на прозореца се изписва индивидуален номер ZK на устройството, индивидуален номер на фискална памет, ЕИК и версия на устройството. След което натискате бутона “Програмиране”. След това натискате иконката с Дата и Час. След това синхронизирате дата и часа с компютъра и давате запис, след което трябва да излезе бележка със сверена дата и час от фискалното устройство.
(C) – Сверяване на дата и час през Софтуерна програма – „Янак Софт”. От модул Продажби, избирате бутон Фискален апарат, след което натискате бутона Свери дата и час. След което трябва да излезе бележка със сверена дата и час от фискалното устройство.
Важно! При всички Фискални Принтери от типа на Тремол FP-15, датата и часа се сверяват единствено, чрез софтуерна програма!
Месечен отчет
Въпрос:
Как да си пусна месечен отчет от касов апарат Тремол?
Отговор:
Месечен отчет можете да си пуснете по няколко начина:
1. Ръчно чрез клавишна комбинация през касовия апарат.
- 1.(А) Ръчното пускане на Подробен месечен отчет през касовия апарат става по следния начин. Включвате касовия апарат, след което с няколкократно натискане на бутона “MODE” отивате до режим “Отчети Х”, въвеждате парола 22222, след което въвеждате директно последователна клавишна комбинация през клавиатурата на апарата: 1~бутон ST~въвеждате ОТ дата~след което натискате бутона QTY~след което въвеждате ДО дата~ и накрая завършвате операцията с бутона VD. Апаратът ще изкара бележка с подробен месечен отчет.
- 1.(B) Ръчното пускане на Съкратен месечен отчет през касовия апарат става по следния начин: Включвате касовия апарат, след което с няколкократно натискане на бутона “MODE” отивате до режим “Отчети Х”, въвеждате парола 22222, след което въвеждате директно последователна клавишна комбинация през клавиатурата на апарата: 11~бутон ST~въвеждате ОТ дата~след което натискате бутона QTY~след което въвеждате ДО дата~и накрая завършвате операцията с бутона VD. Апаратът ще изкара бележка със съкратен месечен отчет.
2. Чрез потребителски софтуер на Тремол за управление на фискални устройства “FpUser”.
- Важно! Касовият апарат трябва да има и да е включен с интерфейсен кабел за връзка с компютър и да е настроен за работа с компютър за да може да бъде управляван през софтуер!
- 2.(А) – Пускане на месечен отчет през потребителския софтуер на Тремол “FpUser” става по следния начин: Касовият апарат се включва и вкарва в режим Продажби, след което се стартира програмата “FpUser”, с лупичката в горен десен ъгъл се намира автоматично COM номер и Скорост на касовия апарат и ако всичко е свързано правилно и има комуникация между софтуерната програма и фискалното устройство /касовия апарат/ в долния край на прозореца се изписва идивидуален номер ZK на фискалното устройството, идивидуален номер на фискална памет, ЕИК на фирмата Ви и версия.
- След което избирате бутона: Съкратен или Детайлен отчет на фискална памет, в зависимост от желания отчет от Вас. След натискане Ви се отваря форма с Начална и Крайна дата, след като сте избрали желания от Вас период за отчет, натискате бутона “Избор” и след това фискалното устройство ще разпечати бележка с желания месечен отчет от Вас.
3. Чрез програма Янак.
- 3.(А) – Пускането на Съкратен или Подробен отчет през програма Янак Софт, става по следния начин: От Модул “Продажби” избирате бутона с фискалния/касовия/ апарат, след което Ви се отваря форма с опции на действие “Фискални отчети”. От тази форма избирате бутон “Месечен отчет”, след което Ви се отваря форма с Начална и Крайна дата и бутони с опция за Вид на отчет, “Подробен” или “Съкратен”. Въвеждате, Начална и Крайна дата и натискате бутона с отчета, който Ви е необходим. Фискалното устройство ще разпечати на хартия отчета.
Какво е важно да се знае при правене на ръчно сторно в касов апарат?
Важно!
Ръчно сторно бон може да се издаде само, ако е извършена продажба, за която е излязъл фискален бон от касовия апарат! Защото ръчно сторно се прави само и единствено по данните от издадения или сгрешен фискален бон, който съдържа конкретна информация. Тази информация Ви е необходима, за да извършите “Сторно операцията”! Нямате право да издавате “Сторно бон” с произволни данни и отговаряща сума! Може да се издава сторно бон на друг фискален апарат от Вашата фирма, но там също трябва да се попълнят тези данни.
Сторно операция по “Операторска грешка” се извършва не по-късно от 7-мо число на следващия месеца от този, на който е допусната грешката!
Важно!
При “Сторно по причина” – Връщане или Рекламация, трябва в касовия апарат да има натрупана и налична поне тази сума, която желаете да сторнирате. Този вид сторно операция ще извади пари от наличността на касовия апарат!
Корекция по време на въвеждане – в случай, че сте сгрешили нещо по време на въвеждането на информацията за сторно операцията, може да направите корекция посредством бутон “CL”. Това ще върне първоначално записаните данни в апарата. След това трябва наново да въведете информацията от бележката.
Прекъсване на сторно – Ако желаете да се откажете от въвеждането на сторно, това става посредством еднократно натискане на бутона “MODE”. След което на дисплея на апарата ще Ви изпише “КРАЙ СТОРНО”.
Как се пуска ръчно сторно през касов апарат Тремол?
За да направите ръчно строно при моделите на касов апарат: А19+, М20, М23 с многоредов дисплей трябва да следвате следните стъпки:
- Касовият апарат трябва да е включен и да се намира в Режим “Продажби”. На дисплея на фискалното устройство трябва да са изписани цифрите 0.00 или цифрите от последната продажба;
- Щом сте в режим “Продажби”, натискате бутон “VD”, след което ще Ви се отвори меню, което ще Ви води с избор за “Сторно причина” – а) Операторска грешка, б) Връщане или рекламация;
- Със стрелки нагоре и надолу избирате причината за сторно операцията и потвърждавате с бутон “TOTAL”;
- След това ще Ви се отвори прозорец за избор на “ТИП ДОКУМЕНТ”. Те биват “Стандартна бележка” или “Фактура”. Избирате ТИП ДОКУМЕНТ – “Стандартна бележка” и потвърждавате с бутон “TOTAL”;
- След това ще се отвори прозорец, където ще трябва да изпишете номера на фискалния бон. Бонът е шест цифрен и се намира на един ред с датата и часа от лявата страна на касовата бележка над QR кода. Изписвате номера и продължавате напред с бутон “TOTAL”;
- След това изписвате датата от фискалния бон и продължавате напред с бутон “TOTAL”;
- Изписвате внимателно часът от бележката и пак потвърждавате с бутон “TOTAL”;
- Отваря се форма за въвеждане на индивидуален номер на фискална памет /Инд. N ФП/. Тук не въвеждате нищо, когато бонът е издаден от същия апарат, ако е издаден от друг апарат, тук се въвежда номера на другия апарат;
- Продължавате напред към следваща стъпка с бутон “TOTAL”, след което ще Ви се отвори форма, която ще Ви поиска УНП номер, него също може да не го въвеждате, ако е от същия апарат или ако нямате такъв;
- Продължавате и в полето за департамент натиснете D1;
- Продължавате напред с бутон “TOTAL”, след което на дисплея на апарата ще Ви изпише “СТОРНО!”. Тук трябва да изпишете много внимателно сумата от касовата бележка!
Ръчно строно при моделите на касов апарат с едноредов дисплей: ZM, ZS,
Касовия апарат трябва да е включен и да се намира в Режим “Продажби”, на дисплея на фискалното устройство трябва да са изписани цифрите 0.00 или цифрите от последната продажба. Щом сте в режим “Продажби” натискате бутон “VD”, ще се отвори меню с цифрова комбинация за избор на СТОРНО: 1-3.
а) Под номер 1 стой избор – Операторска грешка.
б) Под номер 2 стой избор – Връщане/Рекламация.
След натискане на конкретен цифров номер обозначаващ сторно причината, излиза следващо меню с вид Документ: “1-2”. Натискате бутон с цифрата “1”. С потвърждаването на този номер избирате документ “Стандартна бележка”. След това ще се отвори прозорец, където трябва да изпишете номера на фискалния бон, който е шест цифрен и се намира на един ред с датата и часа от лявата страна на касовата бележка над QR кода. Изписвате номера и продължавате напред с бутон “TOTAL”. След това изписвате датата от фискалния бон и отново продължавате напред с бутон “TOTAL”. След това изписвате внимателно часът от бележката и пак потвърждавате с бутон “TOTAL”. След това Ви се отваря форма за въвеждане на индивидуален номер на фискална памет /Инд. N ФП/. Тук може да не въвеждате, защото номерът ще се разпечати автоматично, ако бонът е от същия апарат. Продължавате напред към следваща стъпка с бутон “TOTAL”. След това ще се отвори форма, която ще поиска въвеждане на УНП номер. Него също не го въвеждате и продължавате напред с бутон “TOTAL”, след което на дисплея на апарата ще се изпише “СТОРНО!”. Тук трябва да изпишете много внимателно сумата от фискалния бон!
Важно! Ако извършвате продажби ръчно през касов апарат и сумата на касовата бележка, която сторнирате като “Операторска грешка”, съдържа повече от един департамент, трябва да опишете всеки един департамент със отговаряща сума! Пример: Бонът е на стойност 24 лв. и сте продали през департамент – /Дрехи/ нещо на стойност 10 лв. През Департамент – /Шапки/ нещо на стойност 14 лв. Правите следната процедура: Когато на дисплея на касовия апарат изпише “СТОРНО!”, въвеждате сумата 10лв. и избирате Деп./Дрехи/, касовият апарат ще изкара част от бележката с информацията, която сте му задали, след което веднага изписвате другата сума от 14 лв. и избирате департамента отговарящ на “ШАПКИ”, касовият апарат пак ще изкара част от бележката с конкретната информация.
Важно! Ако сте сгрешили някоя от сумите при ръчно въвеждане на бележка, можете да направите корекция с бутон “VD”. Като го натиснете, той прави корекция на последния въведен ред и изкарва част от бележката с отбелязан ред за корекцията, след което въвеждате внимателно сумата и отново посочвате департамента! След като сте се убедили и проверили, че всичко сте въвели правилно, завършвате “Сторно операцията” с бутон “TOTAL”. И от касовия апарат ще излезе бележка със обобщена информация за “СТОРНО”, изписана причина, номера на документа, дата, час и сума.
Внимание! Сторно на “Сторно бон” не може да се направи!
Важно! Сторно бон за операторска грешка се издава само и единствено в брой. Когато операторската грешка се изразява в сгрешен начин на плащане, например издаден е бон с начин на плащане „карта“, но клиентът не заплати с карта, а в брой, при издаване на сторно документ, предвид изискванията на Приложение №17 на Наредба №Н-18/13.12.2006 г., сумата се отразява, като върната в брой. В този случай, би могла да възникне разлика между отчетената и фактическата касова наличност. Затова е хубаво на гърба на бележката, да отбележите, че е объркан начина на плащане.
Сгрешеният касов бон и сторно бона се дават на счетоводителя, който трябва ръчно, в края на месеца да извади ръчно сумата от общия оборот натрупан в касовия апарат!
Ръчно служебно въвеждане на суми от касов апарат
Касовият апарат, трябва да е включен и да се намира в режим “Продажби”, на дисплея на апарата, трябва да изписва сумата 0.00. След което въвеждате сумата, която искате да вкарате в апарата. Натискате бутона “Процент плюс”. От апарата ще се разпечати малка част от бележката и на дисплея ще Ви изпише: “Затваряне”. Чрез натискането на бутон “TOTAL” се затваря и потвърждава операцията. От касовия апарат ще Ви излезе бележка със съответната въведена сума и надпис “Служебно въведени”.
Ръчно служебно извеждане на суми от касов апарат
Касовият апарат, трябва да е включен и да се намира в режим “Продажби”, на дисплея на апарата трябва да изписва сумата 0.00. След което въвеждате сумата, която искате да изкарате от апарата. Натискате бутон “Процент минус”. От апарата ще се разпечати малка част от бележката и на дисплея ще изпише: “Затваряне”. Чрез натискането на бутон “TOTAL” се затваря и потвърждава операцията. От касовия апарат ще излезе бележка със съответната въведена сума и надпис “Служебно изведени”.
Въведа и извеждане на суми в касовия апарат “Тремол М23″, без използване на софтуер за управление на продажби.
- Въвеждане на сума – Служебно въвеждане на сума в касов апарат Тремол М23 става посредством бутона ‘RA’. В режим “Продажби” набирате сумата, която искате да въведете и натискате бутона “RA”. След това на дисплея ще се изпише “Затваряне”. Потвърждавате с бутон “TOTAL” и ще е излезе бележка със сумата, която сте въвели и надпис: “Служебно въведени”.
- Извеждане на сума – Служебно изваждане на сума става посредством бутона ‘PO’. В режим “Продажби” набирате сумата, която искате да изведете и натискате бутона “PO”. След това на дисплея ще се изпише “Затваряне”. Потвърждавате с бутон “TOTAL” и ще излезе бележка със сумата, която сте въвели и надпис: “Служебно изведени”.
Настройване на програмата за приключване на продажба с плащане на разнос.
При регистрация на софтуера като СУПТО, е регистриран този вид приключване на плащането да се записва в един от двата допълнителни параметъра в касовия апарат – “Резерв 1” и “Резерв 2”. В последствие тези параметри са определени да се ползват за горива и НЗОК. При продажба на разнос в касовия апарат се програмира параметър „Резерв 2 – Разнос“. Когато се приключи продажбата по този начин, в сървъра на НАП излиза, че това плащане е към здравна каса. В самия касов апарат си излиза отчета коректно, но към сървъра на НАП се изпраща само параметър Резерв 2, а в НАП са определили, че този резерв се използва за НЗОК и изпращат проверки в обектите.
Когато се появи клиент с такъв проблем, може да се направи следното:
Индивидуално, за всеки обект се проверява, кой от наличните видове плащания в апарата не се използват и системата се настройва да записва този вид приключване на продажба в съответния вид плащане на касовия апарат. Видовете плащания в апаратите Тремол са:
- 0 – в брой;
- 1 – Чек;
- 2 – Талон;
- 3 – Външен талон;
- 4 – Амбалаж;
- 5 – Вътр. обсл.;
- 6 – Повреди;
- 7 – Карта;
- 8 – Банка;
- 9 – Резерв 1;
- 10 – Резерв 2;
- 11 – Евро
Може да се настрои програмата да изпраща към фискалния апарат в параметър вид плащане по банка или някой друг вид, който съответната фирма не използва. Важното е да е различен от плащане в брой, за да може, ако дойдат на проверка за броене на наличността на касата, тези пари да са в друг параметър и да не се мешат с продажбите в брой.